Jak se na Šanci nejlépe připravit

Jak se připravit na ŠANCI, aby Vaše účast měla maximální přínos? Abyste  zvýšili svoji šanci na úspěch, je třeba se před veletrhem důkladně připravit, na veletrhu zaujmout a po jeho skončení vyvinout přiměřenou aktivitu.

Příprava na veletrh pracovních příležitostí

• Důležité je jasně si uvědomit, co je Vaším cílem, co očekáváte od veletrhu pracovních příležitostí. Je to získání přehledu o společnostech, co která nabízí? Jaká je jejich kultura? Nebo je Vaším cílem získat konkrétní pracovní místo, ať již jde o jakýkoli úvazek, jakoukoli formu? Chcete získat stáž? Zajistit si místo v trainee programu?
  • Než vyrazíte na ŠANCI a začnete se ptát zástupců společnosti na to, co Vás zajímá, získejte co nejvíce dostupných informací, podívejte se na online prezentace vystavujících aktuální ročník.
  • Každého personalistu potěší, když nemusí opakovat ty nejzákladnější informace, když vidí ze strany uchazeče, tedy Vás, zájem a jistou míru informovanosti.
  • Získáte tak nejen jeho sympatie, ale i čas na konkrétní dotazy směřující k „neveřejným“ informacím.

Na co se ptát a na co se neptat?

• Odpověď na výše položenou otázku částečně vyplývá z předchozího odstavce. Neptejte se např.: „Řekněte mi něco o Vaší společnosti…“ nebo „Co pro mne může Vaše společnost udělat?“.
  • Vaše otázky by měly odrážet a nepřímo vyjadřovat fakt, že máte již jistý přehled, že jste se informovali. Není cílem se ptát, ale získat zejména odpovědi, které nemůžete zjistit jinak než při osobním kontaktu, protože nejsou v jiných běžně dostupných zdrojích.
  • Po předání základních informací o Vaší osobě (viz níže), které personalistovi usnadní odpovědi, se můžete např. ptát na trainee program, stáže či pracovní místa, která společnost obsazuje a jsou relevantní Vaší specializaci. Mohou Vás zajímat požadavky na uchazeče, postup výběrového řízení, možnosti růstu ve společnosti apod.

Jak se představit?

• Abyste zefektivnili komunikaci, která bude mezi Vámi a zástupcem společnosti probíhat, podejte o sobě základní informaci. Co by mělo takové představení obsahovat?
  • Jistě byste neměli zapomínat na jméno, obor, který studujete, v jakém jste ročníku, resp. kdy budete končit studium, o co máte zájem (úvazek, pracovní místo…), jakou máte pracovní zkušenost apod.
  • Vedle obsahu je důležitá i forma. Tyto informace si připravte do stručné výpovědi, která bude přirozená, nebude tedy pouhým vyjmenováním výše uvedených bodů. Formulujte svůj zájem a dejte jej do souvislostí se svým studiem a zkušenostmi.
  • Sebejisté vystupování je užitečné, ale nic se nesmí přehánět. Uvědomujte si plně své přednosti, ale také své nedostatky, zejména v pracovních zkušenostech. I když máte praxi, mnohdy jde o zkušenost krátkodobou či z jedné společnosti. Přílišné sebevědomí je určitě na škodu. Vaše sebeprezentace by měla vyznívat pozitivně, energicky, přiměřeně sebejistě. Pevný stisk ruky a oční kontakt jen celý kontakt zpříjemní.

Jaké dokumenty vzít s sebou?

• Není na škodu si s sebou přinést několik výtisků svého životopisu. Nejen, že jej můžete rovnou zástupcům nechat, ale můžete snáze demonstrovat svou pracovní zkušenost a nic důležitého nezapomenete. Dokumenty noste v deskách, abyste předešli jejich poškození.
  • Příprava životopisu je stěžejní. Uvědomte si, o jaké pozice se hodláte ucházet a s ohledem na tuto skutečnost zdůrazněte to relevantní. Nezapomeňte na kontakty! Po formální stránce dbejte na přehlednost a úpravnost, nechte si zkontrolovat pravopis někým druhým.

Oblečení

• Uvědomte si, že přijdete do kontaktu se zástupci firem, u nichž chcete zanechat pozitivní dojem člověka, který chápe souvislosti situace a má zájem o pracovní uplatnění. Pokud byste šli na přijímací pohovor do společnosti, zřejmě byste se oblékli jinak, než do školy. Dívky by se měly vyhnout příliš vyzývavým modelům a pánové těm vysloveně sportovním. I personalisté samozřejmě vědí, že před nimi stojí studenti, ale když přijdete „lépe“ oblečeni než ti ostatní, budete mít zřejmou výhodu.

Na veletrhu pracovních příležitostí

Jak postupovat, když už jste na ŠANCI?

Nechte věci v šatně

• Nenoste s sebou zbytečně kabáty a větší zavazadla. Předejděte kolizím, uvědomte si, že účastníků veletrhu bude větší množství a nebude, kam si věci odložit. Vezměte si pouze desky s potřebnými dokumenty a papír či zápisník s tužkou na poznámky.

Oslovte vybrané firmy

• Společnosti, které Vás zajímají přednostně, oslovte co nejdříve. Vyvarujte se návštěvě firmy těsně před ukončením veletrhu. Počítejte s tím, že zástupci firem budou ke konci dne unavení a nemusí již mít k dispozici informační materiály.
  • Využijte své přípravy a důkladně zjistěte informace, které Vás zajímají. Vezměte si veškeré relevantní informační materiály, které si zpětně můžete prostudovat.

Předejte dokumenty a zeptejte se na další postup

• V případě, že Vás nabídka firmy zaujme, nezapomeňte předat svůj životopis a zeptat se na další postup - máte-li dodat další podklady, vyplnit on-line formulář apod.

Po veletrhu pracovních příležitostí

• Dodržte vše dojednané, zejména termíny schůzek, telefonického kontaktu nebo zaslání dodatečných dokumentů.
  • Nebojte se připomenout, pokud zástupce společnosti nedodrží termín. Uvědomte si, že množství studentů, které během veletrhu personalista vidí, je ohromné.
  • Pokud se slušným způsobem připomenete, nic tím nezkazíte.